do góry

Aktualności

Festiwal dyni w Solankach

30-10-2015

Pokazy kulinarne i kosmetyczne składały się na dyniowe święto, które odbyło się w Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”.

Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, a wśród nich m.in. finał konkursu „Dyniowe inspiracje”, pokaz kulinarny z udziałem uczestnika V edycji Top-Chef Mateusza Kręciny, degustacje potraw, deserów i przetworów z dyni, dekoracje stołów w jesiennych klimatach, carvingowe fantazje w dyni, jesienne inspiracje w stylizacji fryzur, paznokci i makijażu.

Fot. Nadesłane

image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image

W Solankach kulturalnie pożegnano lato

19-10-2015

Mieszkańcy i kuracjusze sanatorium „Przy Tężni” pożegnali lato przy zimnej, ale słonecznej październikowej aurze. Z tej oto okazji w tamtejszej pijalni wód mineralnych odbył się wieczór słowno-muzyczny „Baby, ach te baby. Historie nadmorskie. Linia życia, drogi marzeń”.

Zenon Miszewski na stałe związany z Ustką przywiózł do Inowrocławia odrobinę lata. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował nie tylko opowieści zakotwiczone w świecie nadmorskim, ale przede wszystkim zarysował linię życia swoją i swoich przyjaciół.

Choć panie dominowały w tych historiach, to nie zabrakło również opowiadań, gdzie główną rolę zagrali panowie. Audytorium usłyszało m.in. żartobliwą opowieść „Kryptonim lato” o urokach budowania pensjonatu nad morzem.

- Jego autorskie teksty zostały wpisane w realny świat Ustki i okolic. Częścią programu artystycznego były także muzyka i śpiew w wykonaniu Miszewskiego i jego współmałżonki. Opowiadania o dominującej nucie melancholii na długo pozostaną w pamięci zgromadzonej publiczności, która brawami podziękowała ich autorowi za podzielenie się swoimi refleksjami na temat życia i przemijania – mówi Justyna Majewska, która zorganizowała imprezę wspólnie z dyrekcją sanatorium.

Inowrocław i jego mieszkańców będzie przypominała bryła kujawskiej soli, którą gość znad morza otrzymał od organizatorów.

Fot. Nadesłane

image image image

Solankowy zdrój zaliczony dla klasy europejskiej

19-10-2015

- Inowrocław to uzdrowisko zaliczane do ekstraklasy i to europejskiej - stwierdził Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w czasie Kongresu Uzdrowisk Polskich, który odbywał się pod koniec września na Kujawach.

- Inowrocław to uzdrowisko, które ma bardzo wysoki poziom i to zarówno bazy, leczenia jak i infrastruktury - ocenił Jan Golba na spotkaniu przedstawicieli branży uzdrowiskowo-turystycznej, które odbyło się w inowrocławskim Teatrze Miejskim.

- Mamy w Inowrocławiu bardzo dobry, sprawdzony sposób zarządzania sferą uzdrowiskową: miasto wzięło na siebie obowiązek utrzymania parku i infrastruktury ogólnie dostępnej, na przykład tężnia, natomiast właściciele obiektów leczniczych zapewniają odpowiednie warunki do pobytu, w tym m.in. baza lecznicza, personel. Ten podział zadań się sprawdza. I co ważne, dzięki opłacie uzdrowiskowej uiszczanej przez kuracjuszy, inowrocławianie mają Park Solankowy za darmo. Bowiem to właśnie z tych środków finansowane jest np. powstanie dywanów kwiatowych, czy sprzątanie alejek spacerowych - zauważa prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

W czasie konkgresu Jan Golba wręczył statuetki „Asklepiosa", nadawane za zasługi dla rozwoju uzdrowisk w Polsce.

Decyzją kapituły statuetki otrzymali: prezydent Ryszard Brejza, wójt gminy Solec-Zdrój Adam Pałys, dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego „Piast" (Iwonicz Zdrój) Bogusława Michalak-Trybus, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Izby Gospodarczej Uzdrowiska Polskie Tadeusz Grela oraz kierownik Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie dr Teresa Latour.

Tematy przygotowanych sesji plenarnych dotyczyły kwestii niezwykle ważnych dla całego środowiska uzdrowiskowego, w tym zasad finansowania lecznictwa uzdrowiskowego w najbliższych latach, konieczności opracowania i wprowadzenia procedur oraz standaryzacji w lecznictwie uzdrowiskowym i optymalnego wykorzystania naturalnych surowców leczniczych oraz urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego w miejscowościach uzdrowiskowych.

Temat jednej z prelekcji dotyczył inowrocławskiej tężni jako przykładu współpracy pomiędzy samorządem a jednostką naukową w celu optymalnego wykorzystania naturalnych surowców leczniczych i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego.

- Inowrocław jako pierwsze uzdrowisko w Polsce podjął się przygotowania instrukcji funkcjonalnej tężni, czyli określającej m.in. szczegółowo sposób wytwarzania i dokładny skład aerozolu. Co najważniejsze będzie to opracowanie przygotowane na podstawie badań prowadzonych w Inowrocławiu nie przez kilka tygodni, czy miesięcy, a przez rok – mówiła autorka prelekcji, dr Teresa Latour.

W obradach udział wzięli także m.in. prof. Janka Zalesakova (prezydent Słowackiego Stowarzyszenia Uzdrowisk, wykładowca na Uniwersytecie w Bratysławie); dr hab. Magdalena Florek (członek zarządu fundacji Best Place - Europejski Instytut Marketingu Miejsc) i Camille Hoheb (dyrektor zarządzający Wellness Tourism Worldwide).

Prelekcjom towarzyszyły, przygotowane także w teatrze, m.in. prezentacje np. oferty uzdrowisk oraz sprzętu medycznego.

Fot. Urząd Miasta Inowrocławia

image image image